VÍM, JAK CHCI ZEMŘÍT

Nedávno mi to došlo! Už vím, jak chci zemřít. Zní to asi divně. Mívám období, kdy mou mysl zachvátí nějaké téma. Můj mozek se na něj pak zaměří a moje vnímání se zúží na toto téma. Přijde ke mě pak přirozeně, připlouvá ve všech možných podobách – v článcích, v odkazech, v knihách, v okolí, v médiích.

Protože se zajímám o neurovědy, vím, že to není náhoda. Vím, že to, kam nasměruji hledáček své pozornosti, začne v mém mozku mít nadvládu. V poslední době to je téma smrt. Krásné téma, jen jsem si musela přecvaknout program, že zaobírat se smrtí neznamená, že já sama chci umřít.

Čím víc se tématem smrti zaobírám, tím víc vnímám, jak je přirozená. Děláme chybu, že smrt tabuizujeme před sebou i před dětmi. Asi je to tím, že z ní máme strach. Já sama tu ještě chci být a mám konkrétní důvody, proč tu chci být. Připustit si téma smrti mi však pomohlo přestat se jí tolik bát.

Smrt je přítelkyně, která dává našemu životu hlubší smysl.

Jak jsem si tak se smrtí začala povídat, uvědomila jsem si, jak moc dává našemu životu opravdovou hloubku. Kdybychom se jí přestali bát a přijali jí, dali bychom životu hlubší smysl. Většinou žijeme v povrchních radovánkách a útěcích od reality, protože se snažíme urvat, co se dá. Bojíme se smrti.

Stejně se jí nevyhneme. V tom je spravedlivá. U každého z nás nastane ta chvíle, kdy budeme odcházet a zřejmě i bilancovat. A kamarádka smrt se nás zeptá, jaký jsme právě díky ní samotné dali svému životu smysl. Začínám si myslet, že žijeme proto, aby se nám dobře umíralo.

Žijme tak, aby se nám dobře umíralo.

Protože se bojíme smrti, bojíme se i života! Napadlo mne, že možná, když se zbavíme strachu ze smrti, zbavíme se i strachu ze života. Začneme žít skutečný, pravdivý a hluboký život. Tak jsem se jednou přestala bát a pustila jsem si ten film odcházení sebe sama.

Bylo to tak jasné! Nebolelo to, nebylo to nepříjemné. Udělala jsem si docela jasno v tom, jaký bych chtěla mít v okamžiku smrti ze sebe a ze svého života pocit. Je mi díky tomu jasné, jak chci žít.

Vím, jak chci zemřít a podle toho hodlám i žít. Skutečné “memento mori” mi pomohlo.

P. S. Na smrt připravená nejsem a nevím, zda kdy budu. Vím však, jak bych se u toho chtěla cítit, až to přijde.

Komentáře
  1. Leeann napsal:

    I are not able to feel that no one stated Moriarty’s …. Great BURGHERS Males..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *