MÁMA

Ke dni matek mi popřála moje milovaná dcera, já svojí milované mámě. Paradoxně i moje máma popřála mně k tomu, že jsem taky mámou. A kruh se uzavřel. Dojímá mě to. Říkám si, jaké je to štěstí být mámou a dítětem zároveň.

Být rodičem je dar i zodpovědnost

Cítím to spíš jako poctu, že jsem mámou. Že jsem dostala ten dar být svou dcerou obdarovávaná. Že mohu být vedle ní a poznávat svět jejíma očima. Že jejím prostřednictvím vlastně mohu žít život jakoby znovu a jinak.

Děti nám ukazují, jací jsme my sami. Učí nás čistému pohledu na svět. Spontánně se radují i zlobí. Učí nás nezapomínat na to lidské v nás. Naše jediná povinnost je dát jim lásku bez podmínek a prostor pro jejich růst. Jako rodiče můžeme usnadnit nebo i zničit život svých dětí. Neznám člověka, který by netoužil po lásce a uznání od svých vlastních rodičů. A to i v dospělosti. Jak málo stačí. Nechápu, co je na tom tak těžkého. Za všechno zlo ve světě může nedostatek lásky. K sobě, k vlastním dětem, k druhým, k přírodě, ke světu. Stačí začít u sebe samých.

Já se o to snažím. Určitě nejsem dokonalá máma. Udělala jsem dost rodičovských chyb. Ale když se zamyslím nad moudrem jednoho psychologa, že ve výchově musí být víc dobrého než zlého, mohu si v klidu říct, že jsem dobrá máma.

Být dítětem je dar i zodpovědnost

Že jsem stále i dcera, takže jsem vlastně dítě, považuji za dar. Můj vztah s mojí mámou se vyvíjel léta a nebyl jednoduchý. Do našeho vztahu se promítala naše nepořešená témata, očekávání i bolest. Ale nikdy jsme to nevzdaly. Mluvily jsme spolu, zlobily jsme se, povídaly… Stále se k sobě vracely. Náš vztah měl svou genezi, která vyústila ve vzájemnou podporu, pomoc, vyslovovanou úctu a lásku. Moc si toho vážím a každý den za to děkuji. Potvrdilo se mi to, co vím i z práce s lidmi.

Pokud chceme mít dobré vztahy s druhými, včetně těch nejbližších, musíme vyřešit nejprve sami sebe – zvládnout svá vlastní traumata, mindráky, démony. Abychom přestali druhé zneužívat pro svoje vlastní domnělé štěstí, musíme dojít k vnitřnímu smíření a sami se sebou se udobřit. Pro vztahy to nejprve znamená projít údolím bolesti. Když nalezneme sami sebe bez nánosů masek a balastu očekávání, budeme se zákonitě vůči druhým vymezovat, přestaneme je manipulovat nebo se nechat manipulovat, přestaneme očekávat nebo plnit očekávání druhých na úkor sebe, přestaneme zneužívat nebo se nechávat zneužívat a začneme dávat bez podmínek. A to prostě bolí. Až potom můžeme s druhými vytvořit zdravé vztahy, které budou osvobozené od manipulace, her a citového vydírání. Dokud nedospějeme my sami, nedojdeme se svými rodiči k Lásce. Ať už opětované nebo neopětované. Až potom můžeme ve všech vztazích fungovat zdravě. Uklidit si v nejprve v sobě je podmínkou pro dobré vztahy s rodiči a s dalšími lidmi.

Přesně takovou genezí vztahu jsme prošly s mojí mámou. Kdysi jsem začala pracovat na sobě. To se zásadně promítalo i do mého vztahu s mámou, který nebyl jednoduchý. Jsem šťastná, že jsme to obě zvládly a že jsme to nevzdaly. Jsem vděčná za to, že mám komu říkat „maminko“ s láskou a úctou. Toto slovo už u mne dávno neurčuje daná role. Společně jsme s mámou dosáhly pravdivého, láskyplného a zdravého vztahu. Kdykoli mámu vidím, nebo o ní mluvím nebo na ní jen myslím, zaplavuje mne nekonečná láska a vděčnost. Přeji si, aby tu ta moudrá, vnímavá, laskavá máma byla navždy, i když vím, že to není možné. Ale pro mě tu navždy už je, protože je v mém srdci zapsaná krásným podpisem. Láska.

Takhle se dosahuje nesmrtelnosti. Láskou.

 P.S. Na toto téma bych asi nenatočila video bez slz dojetí, proto píšu blog.

Komentáře
 1. Pingback: stretch wrap
 2. Pingback: black polythene
 3. Pingback: blow job
 4. Pingback: escort
 5. Pingback: sex education
 6. Pingback: sex diary
 7. Pingback: adam and eve
 8. Pingback: php open source
 9. Pingback: how to oral sex
 10. Pingback: dong
 11. Pingback: vibrating bullet
 12. Pingback: Bob Training bag
 13. Pingback: traditional anime
 14. Pingback: life like dong
 15. Pingback: women sex cream
 16. Pingback: role play sex
 17. Pingback: Minihaziko
 18. Pingback: vibrating egg
 19. Justine Gullixson napsal:

  so much excellent information on here, : D.

  http://www.borvestinkral.com/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *