ČAS VERSUS POZORNOST

pozornost_clanek

Nevím, co je to čas. S definicí času si lámou hlavu i renomovaní fyzici – článek ZDE. Kolem teorie využití času a zlepšení efektivity probíhají nesčetné diskuse, ale přitom ani nevíme, o čem vlastně mluvíme, používáme-li slovo čas.

Když někomu věnujeme tzv. čas, vlastně mu věnujeme svou fyzickou přítomnost, intelekt, talent, mysl, emoce… V podstatě mu věnujeme naší existenci, náš život. Nedávno mě napadlo, že bych slovo čas vyměnila za slovo pozornost. Je rozdíl, pokud budeme přistupovat k lidem a k věcem s tím, že jim nebudeme věnovat čas ale svou skutečnou pozornost. Už jen formulace „trávit čas“ s někým má vlastně konotaci se slovem „otrávit“. Věnovat někomu pozornost znamená daleko víc než věnovat mu čas. Pozornost je víc než fyzická přítomnost. Je to schopnost plně vnímat danou chvíli, člověka, situaci, emoce – všemi smysly.

Pozornost zlepšuje naše vztahy

Představte si, že se svým partnerem/partnerkou nebudete „trávit čas“, ale že mu/jí budete věnovat svou skutečnou pozornost. Při komunikaci, při společných činnostech, při cestování, při sexu… Vše dostává nový rozměr, jehož výsledkem je lepší porozumění. Na chvilku se vzdát sebe a vstoupit do světa toho druhého má za následek hlubší pochopení a empatii.

Představte si, že se svými dětmi nebudete „trávit čas“, ale že jim budete věnovat svou skutečnou pozornost. Vstoupíte do jejich světa radosti, kreativity a spontánnosti. Spojíte se s nimi. Budete oblaženi radostí, odpočinete si a upevníte tiché vnitřní pouto, které vás spojuje. Bude z vás lepší rodič, který přirozeně ví, co je v danou chvíli správné. Je to vlastně určitý druh meditace.

Představte si, že se svými přáteli nebudete „trávit čas“, ale budete jim věnovat svou skutečnou pozornost. Budete jim lépe rozumět a vnímat jejich emoce a jejich svět. Možná budete pak mít jiné reakce než dobře míněné rady. Někdy stačí nabídnout jen svoje uši a srdce.

Pozornost zlepšuje výsledek naší činnosti

Představte si, že činnostem, které děláte nebo hodláte dělat, budete věnovat skutečnou pozornost. Dříve či později se dostanete do flow, kdy jste výkonní, kreativní, koncentrovaní. Výsledek vašeho snažení bude mít jednoznačně lepší kvalitu, která vznikala za hranicemi stereotypu a otupělosti. V místě, kde tkví náš obrovský neutuchající potenciál nekonečných možností.

Pozornost zlepšuje naší spokojenost

Věnovat komukoli a čemukoli svou skutečnou pozornost znamená být plně přítomen – tělem, myslí i duchem. Plně prožité chvíle nám přináší hlubší chápání, porozumění i výsledky. Když na takto prožité chvíle vzpomínáte, víte, že to bylo „to ono“. Plná pozornost přináší hlubší vhled a poznání sebe sama i světa kolem. Je to jeden z klíčů k osobní spokojenosti.

Zkuste vyměnit slovo čas za slovo pozornost. Můžete začít otázkou:

Komu/čemu dnes hodlám věnovat svojí plnou pozornost?

Komentáře
  1. Lucie napsal:

    Víte, proč na svém blogu nemáte žádný komentář? Protože tu není k ničemu co dodat.
    Pište, čteme! 🙂
    L.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.